Удобрення та краплинне зрошення багаторічних плодових насаджень

 Удобрення та краплинне зрошення багаторічних плодових насаджень

Це високий урожай та якісні плоди

Сучасне інтенсивне виробництво плодової продукції не можливе без своєчасного забезпечення насаджень вологою та основними елементами живлення для отримання підвищених урожаїв. Проте на сучасному етапі розвитку ринкових відносин значно зросли вимоги до якості плодів. Якість плодів будь-яких багаторічних культур – чи зерняткових, чи кісточкових – значною мірою залежить від біогенних факторів, але практично вирішальне значення мають антропогенні чинники. До них, зокрема, належить і штучне зволоження та покращення поживної сфери ґрунтів завдяки застосуванню добрив різного походження.

Хоч, як відомо, ґрунти України є найродючішими не тільки на європейському континенті, а й світі, проте і вони потребують поповнення запасів поживних речовин. Ґрунти південних регіонів України, зокрема у господарствах Херсонської та Миколаївської областей, неоднорідні і належать до різних типів – дерновий супіщаний на давньоалювіальних відкладах (ДП «ДАФ ім. Солодухіна» Новокаховського району Херсонської області); темно-каштановий середньосуглинковий на лесовій породі (АР «Білозерський» Білозерського району Херсонської області); темно-каштановий середньосуглинковий на лесовій породі (ПАТ «Радсад» Миколаївського району Миколаївської області); чорнозем південний важкосуглинковий на лесовій породі (ПАТ «Кам’янський» Бериславського району Херсонської області).

Попередньо встановлено, що ґрунти цих господарств не забезпечені оптимальним вмістом поживних речовин для нормального росту і розвитку плодових культур в умовах півдня України. Доцільність застосування на таких ґрунтах різних систем удобрення за краплинного зрошення вивчали за реакцією багаторічних культур – яблуні та персика, саме за величиною урожаю та якістю плодів. Зволоження ґрунтів у шарі 0–60 см підтримували на рівні 75– 90 % НВ, залежно від гранулометричного складу ґрунтів.

Із впровадженням у технологічні процеси виробництва плодової продукції краплинного зрошення з’явилась можливість удосконалювати технологію підживлення насаджень добривами, вносячи їх із поливною водою (фертигація).

Удобрювальні поливи забезпечують раціональне використання поливної води та добрив, дозволяють активно керувати ростом і розвитком рослин, зменшують пестицидне навантаження.

Внесення добрив відбувалось із поливною водою (фертигація). Розглядали дію трьох систем удобрення: органо-мінеральної «Рост-концентрат» дозою 9 дм3/га, органічної «Гумоплант» дозою 7 дм3/дерево і мінеральної N120P30-90K75-120.

Органо-мінеральне добриво «Рост-концентрат» характеризується наявністю в ньому органічної речовини до 55 г/л, основних елементів живлення – азоту, фосфору та калію, концентрацію яких змінювали від 5:5:5 до 5:10:15 залежно від фази розвитку плодів та значної кількості мікроелементів – S, Mg, Fe, Cu, Mn, B, Zn в оптимальній концентрації.

Органічний «Гумоплант» є універсальним компостом, а в мінеральній системі використовували аміачну селітру, амофос та сульфат калію.

Вплив кліматичних умов, практики господарювання, первинного забезпечення ґрунтів основними елементами живлення враховували, розглядаючи отримані результати по урожайності і якості плодів персика та яблуні.

Врожайність персика за різних систем удобрення коливалась у межах 15,79–31,18 т/га. Найвищий додаток урожаю порівняно з контролем (без будь-якого внесення добрив) на 50 % фіксували за мінерального удобрення (рис. 1).

С. В. Рябков, д-р с.-г. наук, ДП «Проектно-технологічне бюро» ІВПіМ НААН України

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *