Сучасні технології зрошення овочевих культур (частина 1)

 Сучасні технології зрошення овочевих культур (частина 1)

Сьогодні вже ні в кого не викликає сумніву факт, що найбільш прогресивним способом зрошення овочів і картоплі є краплинний полив. Саме краплинне зрошення є визначальним складником сучасних високоінтенсивних технологій вирощування овочів, оскільки завдяки технологічним можливостям цього способу зрошення (дискретна подача води та розчинених в ній добрив і мікроелементів кожній рослині у строгій відповідності до її потреби) створюються умови для максимального використання потенціалу продуктивності сучасних гібридів.

Це підтверджує врожайність овочів у кращих спеціалізованих овочевих господарствах півдня України, яка становить 100–120 т/га для томатів і цибулі ріпчастої, 60–80 т/га для перцю солодкого та баклажанів, 80–100 т/га для капусти білоголової, моркви, столових буряків і кабачка. Якщо такого рівня урожайності досягнуть усі виробники овочів у відкритому ґрунті, то їхнє валове виробництво в Україні може підвищитися в 3–4 рази, тобто до 25–30 млн тонн без збільшення площ посівів.

В Україні через порівняно невеликий період використання систем краплинного зрошення (СКЗ) для вирощування овочів у відкритому ґрунті в промислових масштабах майже немає науково обґрунтованих рекомендацій, які б регламентували технологічні аспекти цього процесу. Проте досконалі знання із застосування СКЗ не є цілковитою гарантією оптимальної врожайності, адже запорукою успіху є дотримання комплексної технології вирощування овочів.

Сучасна технологія вирощування овочів має такі основні складники:

І. Теоретичний блок – оцінювання потенційного результату:

  • аналіз ґрунтово-кліматичних умов району;
  • якість води для краплинного зрошення;
  • зіставлення умов із біологічними особливостями рослини та її вимогами до зовнішніх факторів навколишнього середовища;
  • визначення основних лімітувальних факторів формування кількості та якості майбутнього врожаю і механізмів їхнього забезпечення;
  • розробка оптимальної сівозміни.

ІІ. Практичний блок – технологія вирощування:

  • вибір гібриду (сорту);
  • підготовка й обробка ґрунту;
  • посів;
  • технологія краплинного зрошення;
  • захист рослин;
  • система удобрення;
  • збирання та якість продукції.

Комплексність цих складників забезпечують ще такі важливі складники, як маркетинг, післязбиральна доробка, сортування, пакування, зберігання, логістика та переробка овочевої продукції.

Розглянемо детально останній складник першого блоку та сім складників другого блоку (практичного) – технології вирощування овочевих культур.

ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОВОЧЕВОЇ СІВОЗМІНИ ТА КРАПЛИННЕ ЗРОШЕННЯ

Серед заходів з підвищення ефективності використання зрошуваних земель в овочівництві відкритого ґрунту провідна роль належить сівозмінам. Сівозміна – це агротехнічно, економічно та науково обґрунтоване чергування сільськогосподарських культур і пар у часі і на території. Правильно складена сівозміна повинна сприяти підвищенню родючості ґрунту і врожайності овочевих культур, а також правильній організації і продуктивності праці. У сучасному інтенсивному овочівництві роль сівозміни значно зросла.

Складання сівозмін ґрунтується на розроблених науковими установами принципах оптимального набору і чергування культур з урахуванням їхнього розміщення після кращих попередників і періодів повернення культур на попереднє місце. Впровадження науково обґрунтованих сівозмін сприяє збільшенню обсягів виробництва продукції в результаті зменшення шкідників і хвороб овочевих культур, поліпшення фітосанітарного стану полів, раціонального використання елементів живлення з ґрунту.

Залежно від ґрунтово-кліматичних умов і спеціалізації господарства, сівозміни відрізняються складом і чергуванням культур, кількістю полів і їхніми розмірами. За видами сівозміни розділяють на зернопросапні, зерно-трав’яні, кормові, просапні, сидеральні, травопільні, овочеві, ґрунтозахисні тощо.

Андрій Шатковський, доктор сільськогосподарських наук, професор, чл.-кор. НААН України, Інститут водних проблем і меліорації НААН України.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *