Як вирощувати яблука та отримувати високий прибуток?

 Як вирощувати яблука та отримувати високий прибуток?

Досвід одного з найуспішніших фермерських господарств – «Гадз»

Фермерське господарство «Гадз» – одне з найвідоміших та найуспішніших в Україні, що давно завоювало авторитет на міжнародній арені. Це приклад того, як побудувати садівничий бізнес, створювати робочі місця, освоювати нові напрямки роботи й забезпечувати споживачів корисними продуктами, підтримуючи економіку України в цей складний час. Цьогоріч у господарстві завершили посадку Садів Перемоги, назву яких приурочили майбутній перемозі української армії над російськими окупантами. У цих садах застосовані найновіші технологічні підходи, які є в сучасному садівництві. Про шляхи досягнення успіху в садівничому бізнесі на прикладі ФГ «Гадз» журналу «Садівництво та Виноградарство. Т.І.» розповів технолог підприємства Тарас МЕЛЬНИК.

САДИ ПЕРЕМОГИ

Сади Перемоги у ФГ «Гадз» висадили упродовж періоду, що охопив осінь 2021 року та весну 2022 року. Сад заклали новими клонами сорту Гала, зокрема Дарк Барон, Шніго Ред та Шніко. Схема посадки саду – 3*0,5 м, де на одному гектарі висаджено понад 5 тис. дерев типу кнібаун, частину яких завезли з Італії, а частину взяли із власного розсадника. За словами Тараса Мельника, ідея полягає в тому, аби висадити максимальну кількість дерев на одному гектарі та отримати найвищий врожай найкращої якості.

– Ми вже розпочали збирати перший врожай із цих блоків саду. Результатом ми дуже задоволені, адже врожайність становить більше ніж 30 т/га. Ці клони досить добре почувають себе у нашій кліматичній зоні за показниками забарвлення, цукристості, щільності та дозрівають дещо раніше, якщо порівнювати з клоном Шніга, Роял, Наталі чи Маст, – зазначає фахівець.

Технолог ФГ «Гадз» Тарас Мельник

Шпалеру для саду завезли з Італії. Наступного року тут планують встановити систему протиградових сіток, щоб убезпечити рослини від пошкоджень градом та сонячних опіків У саду встановлена сучасна автоматизована система зрошення і фертигації. Максимальна продуктивність саду, за словами Тараса Мельника, настане через 3–4 роки. Тоді, за прогнозами, урожайність саду становитиме від 80 до 100 т/га щорічно.

КОЛИ ЗБИРАТИ ЯБЛУКА?

– Також у цій частині саду ми заклали експериментальні ділянки одним із клонів Ред Делішес, де кількість саджанців на гектар становить 8 тис. За правильної технології з використанням контурного обрізання, регуляторів росту, правильним живленням та захистом це дасть нам змогу отримувати плоди найкращої якості із максимальним врожаєм, – розповідає пан Тарас.

Визначення правильної дати збору врожаю має вирішальне значення для тривалості подальшого зберігання плодів. Надто ранній або надто пізній збір вро- жаю має однаково негативні наслідки, зауважує Тарас Мельник.

– Занадто ранній збір урожаю часто пов’язаний із недостатнім вмістом відкладеного цукру в м’якоті, через що плоди не смачні або мають поганий колір шкірки. Передчасно зібрані яблука частіше схильні до фізіологічних захворювань, наприклад, поверхневих опіків. Якщо яблука зібрати пізніше, щоб покращилося забарвлення шкірки, це також призведе до негативних наслідків, оскільки м’якоть плоду, незважаючи на слабке забарвлення, може бути вже дозрілою, – розповідає пан Тарас.

За словами технолога підприємства, при оцінюванні ступеня стиглості яблук, окрім кольору плодів, слід керуватися такими параметрами, як твердість, цукристість і ступінь розкладання крохмалю. У ФГ «Гадз» ступінь дозрілості яблук визначають за допомогою крохмального тесту. Також перевіряють вміст цукру за допомогою рефрактометра. Важливий параметр, який зменшується із тривалістю зберігання і на який все більше звертають увагу при експорті, – твердість плодів. У цьому випадку у ФГ «Гадз» використовують пенетрометр, який оцінює твердість плоду.

ЧОМУ ВАЖЛИВИЙ ПЕРЕДЗБИРАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ЯБЛУК?

– Не всі садівники усвідомлюють, як легко можна знищити ефект від цілорічної роботи на останньому етапі виробництва через недбалість у передзбиральному захисті чи техніці збирання яблук. Правильний захист яблук перед збиранням, а також правильний і своєчасний збір урожаю дають можливість зберігати їх тривалий час в очікуванні вигідних цін. У комплексній стратегії захисту яблук і груш від хвороб зберігання важливо враховувати сприятливість сортів до хвороб, уникати надмірного внесення азотних добрив і не збирати плоди після тривалих та інтенсивних опадів. Збір розпочинати в оптимальній стадії зрілості (так звана збірна стиглість). Також необхідно швидко охолодити плоди відразу після збору до температури, нижчої ніж +4 °С, при якій не розвивається збудник сірої гнилі Botrytis cinerea. Важливу роль відіграє також належне забезпечення плодів поживними речовинами, зокрема кальцієм, який є важливим чинником у підвищенні післязбиральної лежкості плодів, у тому числі їхньої стійкості до механічних пошкоджень та зараження грибковими збудниками, – розповідає Тарас Мельник.

Всі ці заходи дуже корисні і надзвичайно важливі, але без належного фунгіцидного захисту буде важко досягнути хороших результатів у зберіганні яблук. Одним із рішень, перевірених у країнах Західної Європи та доступних для українських садівників, є можливість використання препаратів «Світч» чи «Беліс», які мають широкий спектр дії та борються з багатьма грибковими захворюваннями.

– Ще один фактор, який впливає на лежкість яблук, – позакореневе підживлення та відновлення фотосинтетичної ефективності дерев. У такому році, як цьогоріч, надзвичайно важливо забезпечити фрукти достатньою кількістю кальцію, який, на мою думку, важливий для зберігання яблук чи груш у хорошому стані. У наших садах ми успішно використовуємо кальцієві препарати та хлорид кальцію для підготовки яблук до зберігання. До них ми додаємо амінокислотні концентрати для підтримки засвоєння кальцію. У такий рік, як цей, коли садівники зазнали великих витрат на фунгіцидний захист, раджу не економити на передзбиральному захисті. Очевидна економія на одній-двох обробках, непроведених перед збором врожаю або проведених засобами невідомого походження, може коштувати набагато більше, ніж ретельний захист. Адже значний відсоток плодів може бути заражений грибковими захворюваннями, – ділиться порадами Тарас Мельник.

Зараз ФГ «Гадз» виробляє та реалізовує:

  • ЯБЛУЧНІ ЧИПСИ РІЗНИХ ВИДІВ – солодкі, з корицею, оригінальні, з кислинкою, органічні
  • CУШЕНІ ФРУКТИ ТА ОВОЧІ – яблучно-компотну суміш, яблуко сушене (кубик)0
  • СОКИ ФРУКТОВІ, СМУЗІ – органічний яблучний сік стерилізований, сік яблучний прямого віджиму
  • СОКИ-СМУЗІ З М’ЯКОТТЮ – мультифруктовий, яблучно-гарбузовий, яблучно-грушевий, яблучно-морквяний, яблучно-сливовий, яблучно-ягідний
  • ПОВИДЛО ТА НАЧИНКИ
  • ПЮРЕ ЯБЛУЧНЕ АСЕПТИЧНОГО НАПОВНЕННЯ

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ ЯБЛУКА?

Щоб експортувати українські яблука на нові вимогливі ринки, плоди мають бути високої якості. Війна яку розпочала росія проти України, змусила виробників фруктів шукати нові ринки для реалізації врожаю у складних умовах, щоб економічно вижити та продовжити працювати у майбутньому.

– Яблука, призначені у нашому ФГ для експорту, повинні не тільки мати відповідний колір шкірки та твердість, а й бути без зовнішніх і внутрішніх пошкоджень, без симптомів захворювання, – говорить Тарас Мельник.

Для того, щоб фрукти потрапили на ринок через кілька місяців після збору, вони повинні зберігатися при досить низькій температурі: для яблук вона становить близько 2 °C, для груш – 1 °C, для слив – 0,5 °C. Тоді метаболічні процеси, пов’язані з диханням, відбуваються повільно, що затримує досягнення плодами зрілості, тобто оптимальних естетичних і смакових цінностей. Однак не тільки температура впливає на якість зберігання яблук. Концентрація кисню й вуглекислого газу в навколишній атмосфері також важлива, ділиться нюансами фахівець.

– На нових ринках шукають переважно тверді та соковиті фрукти. Цього можна досягнути, зберігаючи їх в умовах дуже низького вмісту кисню або обробляючи їх після збирання 1-MCP. Його молекули назавжди блокують рецептори етилену в яблуках, що перешкоджає зменшенню їх щільності, – розповідає наш співрозмовник.

ВДАЛІ ІНВЕСТИЦІЇ ФГ «ГАДЗ»

У ФГ «Гадз» цьогоріч інвестували в сучасні технології сортування, щоб забезпечувати споживачів продуктами найвищої якості. У компанії встановлена автоматизована сучасна сортувальна лінія продуктивністю до 6 т фруктів на годину. Сортування яблук відбувається безконтактним способом: це забезпечується водним розвантаженням, завдяки якому можна розділити яблука на задані категорії. Плоди сортують за розміром, вагою, кольором і якістю.

– Щоб відстежувати продукцію, система автоматично створює кодовану етикетку, яка потім розміщується на ящику-піддоні. Маркування містить інформацію про походження та вид товару. Крім того, система автоматично формує звіт про процес сортування, який містить дані про класифікацію за розміром і якістю відсортованих яблук. Підготовлений таким способом товар надходить у камеру експедиції. Цей додатковий простір для зберігання дає нам можливість зберігати 500 т сортованих яблук, готових до виробничого замовлення, – зауважує Тарас Мельник.

Господарство інвестувало у власну переробку для отримання додаткової вартості продукції та диверсифікації бізнесу. Так, компанія працює за завершеним циклом безвідходного виробництва, включаючи реалізацію свіжих фруктів , які продають у всіх мережах і додають до фруктових пюре, соків та чипсів.

– Україна щорічно вирощує понад 1 млн тонн яблук, а експортує в межах 50–80 тис. т. Господарства, які на початковому етапі розглядають сад як бізнес та інвестують від 30 до 50 тис. доларів на гектар в інфраструктуру, холодильне обладнання, пакування, сортування, мають можливість експортувати, у них не виникає проблем із реалізацією продукції. Тому перед посадкою саду всім початківцям слід чітко розуміти, що сад – це лише частина структури у великій лінійці багатоструктурного елемента. Основні ж інвестиції потрібно вкладати в логістичний центр, який дасть змогу отримувати додаткову вартість продукції і готувати фрукти до майбутньої реалізації, – підсумовує Тарас Мельник.

Контакти: Тернопільська обл., Бучацький район, с. Трибухівці, вул. Горішня, 79

(3544) 2-91-89, +38 (098) 809-49-73, +38 (067) 653-77-15

fg.gadz@gmail.com, www.fg.gadz.com.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *