Запобігти хворобі – продовжити життя винограднику. З якими препаратами працюють українські виноградарі

 Запобігти хворобі – продовжити життя винограднику. З якими препаратами працюють українські виноградарі

Сучасний виноградник змінюється і розвивається шаленими темпами. Глобальне потепління, стихійні явища, затяжна спека і різкі похолодання стали звичними для багатьох виробників у різних регіонах. У таких стресових умовах непросто займатися сільським господарством, планувати та отримувати хороші врожаї, а відтак – й хороше вино.

Бачити хороші результати своєї праці, безсумнівно, прагне кожен виноградар. Тому препарати, які забезпечують «швидку допомогу» для культур і допомагають досягти хороших результатів у їхньому вирощуванні, – не просто забаганка господаря саду, а необхідність, продиктована часом. Серед вимог до новітніх засобів догляду і захисту винограду – дієвість, швидкість дії та безпечність для довкілля, стверджує менеджер з маркетингу напрямку спеціальних культур компанії BASF Володимир ВОЄВОДІН.

У рамках Odessa Wine Week, що відбувся цьогоріч у травні, експерт розповів про хвороби та шкідників винограду і заходи боротьби з ними за допомогою продуктів компанії BASF.

Зміна кліматичних зон, природних умов та посилення вимог сучасних споживачів змушують виноградарів шукати нові методи й технології для захисту своїх насаджень. І якщо у Європі ця система відпрацьована майже до автоматизму, то в нашій країні саме схема живлення виноградників працює з перебоями, – стверджує експерт. – Варто враховувати не лише іноземні підходи, а й стан ґрунтів, клімат, насиченість ділянок поживними речовинами. На хорошому ґрунті ми можемо дати більше навантаження на кущ, не втративши якість вина.

На думку спеціаліста, виноград – це продукт місцевості, реклами і маркетингу. Збір, переробка, доставка винограду – важливі фактори у ланцюгу вирощування цієї культури. Але на його якість впливають ще й хвороби та шкідники, відповідно, згодом цей фактор впливатиме і на якість та вартість вина.

Читайте також:
Виноград у теплиці – справа не для грошей, а для душі

Хороший виноградник не може обходитись дешево, а отже, й отриманий з цієї культури продукт матиме відповідну ціну. Обирайте для роботи якісні оригінальні препарати з пролонгованим терміном дії. Генерики, перитроїди, фосфоорганіка знищують біосистему виноградника, через що він буде уражатись серйозними шкідниками й хворобами частіше.

ЗАПОБІГТИ ХВОРОБІ – ПРОДОВЖИТИ ЖИТТЯ ВИНОГРАДНИКУ

Володимир Воєводін зауважує, що деякі хвороби на винограднику можуть переживати навіть люті зими і розвиватись одразу навесні. Тому з ранньої весни на винограднику має розпочинатись робота із захисту рослин. Традиційно, першими в боротьбу вступають мідьвмісні препарати та засоби захисту із сіркою.

Пошкоджений виноградник житиме на полі менше, аніж здоровий кущ, його частіше атакуватимуть нові хвороби чи шкідники, а взимку він може взагалі вимерзнути. Ми рекомендуємо починати захист у період розпускання бруньок з препарату Делан®, далі треба подбати про захист у фазі 3–7 листків, під час та наприкінці цвітіння, у період формування ягід та грон і до початку дозрівання ягід.

Володимир Воєводін зазначає, що перша половина вегетації виноградника найбільш чутлива до шкідників та хвороб. Особливо у період цвітіння, коли квітка оголена, а значить уразлива до дії навколишніх факторів. Якщо у цей час вдало попрацювати в саду чи на полі з засобами захисту й вчасно запобігти розвитку хвороб, то у другій половині вегетації рослини вже будуть менш уразливими, а отже, сезон збору врожаю матиме більше шансів на успіх.

Читайте також:
Фермер на Вінниччині вирощує більше 300 сортів винограду

Фермерам компанія BASF розробила спеціальні схеми для внесення добрив. Звісно, користуватись ними варто з урахуванням потреб та проблем кожного виноградника на місцевості. Найпоширенішими хворобами на виноградниках є мілдью, оїдіум, сіра гниль, сухорукавність, чорна гниль, антракноз. Зі шкідників майбутньому врожаєві загрожують листокрутки, совки, кліщі, трипси, цикадки, довгоносики.

ПРАЦЮЄМО ВІД ПОЧАТКУ ВЕГЕТАЦІЇ ДО ЗБОРУ ВРОЖАЮ

У разі пошкодження винограду кущі та ягоди рослини уражаються токсинами. За словами Володимира Воєводіна, ці токсини куди шкідливіші та небезпечніші для людини, аніж залишкові дози препаратів, які вносяться на поля.

Ми ж не їмо пошкоджені ягоди столового винограду, то чому маємо пити вино з уражених технічних сортів? – резюмує експерт. – А тому з хворобами треба боротись якісними та оригінальними препаратами. Це допоможе позбутися проблеми швидко, ефективно і безпечно, виноградар зможе зменшити кількість обробок та гарантувати безпеку своїм рослинам. Приміром, для боротьби з мілдью, борошнистою росою на виноградниках ми рекомендуємо застосовувати безпечний для комах фунгіцид Акробат® МЦ (диметоморф та манкоцеб). Він є механізмом антирезистентної програми, має виражену лікувальну дію навіть на момент ураження патогеном і демонструє тривалий лікувальний і профілактичний ефект.

Наприкінці цвітіння винограду для лікувальної та захисної дії можна застосувати комплексну обробку препаратами Акробат® МЦ+Колліс®. Першокласний захист за рахунок комбінації діючої речовини нового класу аметоктрадину і диметоморфу дає фунгіцид Орвего®.

Читайте також:
Вирощування винограду без поливу: як опановують технологію українські виробники

Дві діючі речовини доповнюють одна одну та працюють у синергії. Аметокрадин швидко адсорбується восковою поверхнею, поки міститься в краплі робочого розчину. Запаси діючої речовини постійно перерозподіляються та утворюють захисний екран від оїдіуму, мілдью, – зауважив Володимир Воєводін. – Пам’ятайте: за якісний препарат ви платите лише раз, а далі він працює на вашу користь.

Ще один популярний серед виноградарів препарат – Кумулюс® ДФ (сірка 800 г/кг). Він має сучасну препаративну форму (легко дозується, не утворює пилу), а також швидко диспергується у воді, не утворюючи піни. Це оптимальний розподіл сірки в робочому розчині. Вирізняється швидкою, інтенсивною та додатковою акарицидною дією. Фахівці рекомендують застосовувати цей препарат у період вегетації залежно від фітосанітарних прогнозів.

Колліс® – це ефективна комбінація двох діючих речовин – крезоксим-метилу і боскаліду в боротьбі з оїдіумом. Перша формує у восковому нальоті запаси діючої речовини, а друга проникає всередину рослини та переміщається тканинами. Таким чином за рахунок різних механізмів дії фунгіцид захищає рослини як на поверхні, так і всередині. Також із патогенами чудово справляється Вівандо® (метрафенон). Він має контактно-системний механізм спрямованої дії проти оїдіуму, стійкий до змивання опадами і має пролонговану дію. Таку хворобу, як оїдіум, краще лікувати профілактично та на ранніх стадіях ураження.

Попри малу кількість діючих речовин на гектарну норму ефективно працює препарат Стробі®. Він має широкий спектр дії, застосовується на всіх фазах розвитку рослин, навіть у ранньовесняний період, а ще безпечний для навколишніх ентомофагів.

Чимало виноградарів не уявляє свого життя без препарату Делан®. Це незамінний партнер для препаратів із системною дією в інтегрованих системах захисту. Він працює зі збудниками мілдью та чорної плямистості, не має резистентності та діє на різних стадіях розвитку хвороби. Достатньо 4–6 обробок, аби позбутись шкодочинної дії спор на кущах. А ще він підвищує товарну якість врожаю та сприяє його зберіганню.

Для контролю цих шкідників у компанії радять використовувати інсектицид Номолт® у фазу інтенсивного вильоту шкідника для знищення як яйцекладки, так і гусені.

Читайте також:
Зимова обрізка виноградного куща на плодоношення

На відміну від інших інсектицидів, препарат Номолт® не має нейротоксичного впливу на шкідників. Він діє як регулятор росту на комах у ті моменти, коли вони переходять з однієї фази розвитку в іншу. Тобто Номолт® – регулятор росту хітину. Він вирізняється високою вибірковістю дії, безпечний для хижих кліщів, ентомофагів та бджіл. Передусім Номолт® блокує синтез хітину у видів лускокрилих, жуків і двокрилих. Крім того, щодо деяких видів комах препарат додатково проявляє овіцидну дію та запобігає відкладенню дорослими комахами життєздатних яєць. Для того щоб запобігти втратам урожаю, необхідно якомога раніше перервати розвиток личинок комах, оскільки саме з цієї стадії заподіюється шкода культурам. Тому застосовувати Номолт® необхідно раніше за традиційні інсектициди, а саме під час початку кладки яєць дорослими комахами, що збігається з періодом їхнього інтенсивного льоту.

Експерт наголошує, що робота із засобами захисту рослин у кожному саду все ж індивідуальна. Внесення препаратів залежить від погодних умов, стану рослин, періоду вегетації та не лише. Втім, в Україні, як і у всьому світі, зростає тенденція до збереження природи та унікальної біосистеми насаджень.

Євросоюз постановив, що у системі захисту вирощування сільськогосподарських культур до 2030 року має бути не менше ніж
30% біологічних препаратів. Цей процес зміни систем та підходів уже незмінний, але й недешевий, адже для синтезу природних діючих речовин застосовують чималі кошти. Але грамотний виноградар може почати діяти вже – зменшити кількість обробок у винограднику та працювати лише з оригінальними дієвими продуктами.

Контакти:
www.agro.basf.ua
м. Київ, бул. Дружби народів, 19
тел: (044) 591 55 99; факс: (044) 591 55 98

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *