Збереження яблук починається ще з цвітіння саду: як зберегти врожай від осені до весни

 Збереження яблук починається ще з цвітіння саду: як зберегти врожай від осені до весни

Негативні світові прогнози Міністерства сільського господарства США щодо зменшення цьогорічного врожаю яблук на 3,6 млн тонн не лякають наших агровиробників. Актуальним питанням для них є тривале та якісне збереження врожаю фруктів. В Україні погодні умови склалися якнайкраще, і тому цілком очікуваним є збільшення врожаю яблук до рекордного рівня 2018 року.

Досвідчені агровиробники кажуть: збір щедрого врожаю — тільки половина справи. Набагато важливіше зберегти його тривалий час неушкодженим. Тому сьогодні детально розбираємося, які саме умови збирання та зберігання врожаю фруктів будуть оптимальними та дозволять отримати максимум прибутку з реалізації продукції.

Сорт

Обирайте для тривалого зберігання зимові сорти яблук. Так, можна до року зберегти плоди за відповідних умов. До лежких сортів належать Ренет Симиренка, Голден, Фуджі, Джонатан, Сніговий кальвіль, Пармен та інші. Обирайте ті, на які є попит.

Підготовка фруктів до зберігання

Зберігання фруктів починається ще від моменту їхнього цвітіння в саду. Далі — контроль хвороб у період активного росту. Фінальний етап — обробка перед збиранням.

Якість і товарний вигляд продукції залежать від кількості та масштабів ураження плодів грибними патогенами під час процесу вегетації. Тому варто застосовувати фунгіциди, що мають викорінювальний, профілактичний, лікувальний ефект для контролю основних мікозів, які можуть розвиватися в період вегетації саду. Наприклад, препарат на основі боскаліду діє проти збудників парші, борошнистої роси, альтернаріозу, сірої гнилі, кладоспоріозу, гіркої плісняви, альтернаріозу, які можуть розвиватися навіть в період зберігання вже безпосередньо в сховищах.

Читайте також:
Соціальний кооператив «Файні ябка» – можливість заробляти на власній землі

Завдяки особливостям механізму дії рослина добре поглинає боскалід, і він безперешкодно розповсюджується її тканинами. Він переміщається вверх по листковій пластинці, блокуючи обмін речовин патогенних грибів з родів Alternaria, Botrytis, Mycosphaerella, Sclerotinia, Monilinia. Він починає працювати там, де цикл трикарбонових кислот і дихальний ланцюг клітин гриба безпосередньо пов’язані один з одним – у комплексі II, що є центральним розподільним пунктом в обміні речовин гриба. Тут боскалід блокує процес обміну речовин патогену. Це пригнічує процес дихання та ріст грибів.

У місцях зберігання яблук фрукти може атакувати ботрітіс – збудник сірої гнилі. Одна з найефективніших діючих речовин проти цього патогена – теж боскалід.

Сильні пориви вітру, градобій та дощі — також привід для застосування фунгіцидів. Цього літа грози були особливо шквальними. Після стихійних негараздів молоді плоди, в яких ще недостатньо сформувалася шкірка, можуть бути вражені патогенами через механічні пошкодження. В майбутньому вони можуть призвести до розвитку інших, небезпечніших фітопатогенів. Обробка яблук фунгіцидом після градобою не дасть хворобам жодного шансу. Ранки зарубцюються, а некротизовані тканини, на які навіть і потрапив гриб, не отримають розвитку – і яблуко ростиме далі. Рубець, звісно, може залишитися, якщо це вже пізніший період. А якщо яблуко тільки починає свій ріст, рубець узагалі може розтягнутися й стати практично непомітним.

Читайте також:
Технологія вирощування абрикоса

Збір урожаю

Головна умова під час збору врожаю плодів – суха погода. Збиральні роботи та калібрування яблук в саду відбуваються ручним способом. Людина візуально контролює процес відбору здорових плодів. Навіть мікротравма може згодом зіпсувати не одне яблуко. Приказка про одне погане яблуко, яке псує цілий віз, доречна, і повністю віддзеркалює сутність ситуації. Продукцію для зберігання (трохи недозрілі фрукти) обережно збирають руками. Фрукти з землі підбирати для зберігання ні в якому разі не можна. Тому до готової продукції не потрапляють плоди нижчої якості: з ураженнями, гнилями або бактеріями. Такі яблука використовують для переробки: соку, пюре тощо.

Після збору врожаю яблука обов’язково охолоджують та укладають у кілька шарів в ящики – це забезпечить провітрювання.

Підготовка приміщення до зберігання фруктів

Зберегти врожай фруктів свіжим і неушкодженим допоможе суворе дотримання оптимальних параметрів зберігання у приміщенні плодово-овочевого сховища, таких як рівень вологості та дотримання температурного режиму. В іншому випадку плодам можна завдати непоправної шкоди.

Найкраща температура для зберігання яблук — близько 0°C. Вологість повітря також має значення — оптимальний показник 90-95 %.

Читайте також:
В Україні розводять бджіл, що не жалять людей

У сховищі має бути добре налагоджена робота вентиляції, адже фрукти продовжують поглинати кисень та виділяти вуглекислий газ навіть після збору врожаю. Через це погіршується якість плодів — вони в’януть або на них починають з’являтися плями. Для зниження інтенсивності дихання охолодження буває недостатньо, тому у приміщеннях знижують рівень кисню до мінімуму та збільшують вміст вуглецю. Так плоди збережуть усі смакові та ароматичні властивості, а розвиток захворювань та в’янення знизиться.

Зібрати та зберегти до весни врожай фруктів – нелегка й відповідальна справа для кожного агровиробника. Проте послідовно дотримуючись практичних рекомендацій, можна впоратися з цим завданням й отримати від своєї справи задоволення та хороший прибуток.

Ірина Кудибіна, технічний спеціаліст напрямку спеціальних культур по роботі із ключовими клієнтами компанії BASF

Читайте також:
Яблука із червоною м’якоттю стають все більш популярними в Європі
Інноваційне мислення: залучати тільки завтрашні технології (компанія «Україна»)

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *