Новий горіховий проєкт у Жашкові комплекс із промислового саду і переробки

 Новий горіховий проєкт у Жашкові комплекс із промислового саду і переробки

Аграрії добре розуміють: сад – це бізнес, у який треба інвестувати наперед, відповідно й намагатися створювати додаткову вартість продукції. Яскравий приклад такого підходу – молодий успішний горіховий сад Жашківської кінноспортивної школи «Parade Allure». Про досвід вирощування волоського горіха читайте далі.

ЗАКЛАДАЮЧИ САД, ТРЕБА МАТИ ТЕРПІННЯ І ФІНАНСУВАННЯ

300 га насаджень волоського горіха розбиті за всіма необхідними для промислового вирощування технологіями. Дерева вступили у плодоношення, і, доки вони розвиваються, засновники розбудовують складський комплекс із лінією переробки.

Перші посадки закладали 2015 року. Розташований сад трьома масивами близько 100 га кожен: у самому Жашкові, в селах Сорокотяга й Тетерівка. Ділянки обирали прискіпливо, проводили аналізи ґрунту. Основними небажаними елементами для горіха є карбонати, що перешкоджають росту коріння і засвоєнню корисних речовин. Загалом сади були закладені на легких чорноземах, на одній з ділянок ґрунт має вкраплення глини, та це не впливає на саджанці.

Читайте також:
Як формується ціна на фундук?

– Найперше для горіхового саду потрібно правильно обрати площу. Це має бути рівна ділянка, з добрим ґрунтом. Також дуже важливо обрати якісні саджанці. І рахувати – вартість проєкту, інвестиції, рентабельність, адже горіх – не та культура, яка швидко виходить у плюс. Для традиційних садів потрібно вкладати і чекати 5–7 років, щоб побачити результат. Тому потрібно зважувати все. Це не кісточкові, тим більше не ягідник, – коментує важливі деталі горіхового бізнесу агроном саду Анатолій РІПКО.

Промисловий сад господарства закладений Коржеуцьким, Калараським, Скіноським та іншими класичними сортами молдовської селекції.

Висаджували однорічні саджанці. Обіцяний час вступу дерев у промислове плодоношення – 5–6-й рік, прогнозована врожайність – 4 тонни з гектара. Схема посадки – 10 на 10 метрів, оскільки саджанці середньорослі й змикання крони буде максимально пізнім. Крім того, в такому садку можна використовувати різноманітну техніку, а от в інтенсивних – лише малогабаритну.

Читайте також:
Селекція волоського горіха на півночі України

Система зрошення – не краплинна, як звикли в українських господарствах, а спринклерна. Біля кожного саджанця міститься стійка з форсунками різного об’єму виливу. Якщо традиційна кра-пельниця має вилив 2–4 л на годину, то спринклерна – 65–100 л і більший радіус покриття – від 4 до 8 м. Полив автоматизований.

ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ ЗА ПРОМИСЛОВИМ ГОРІХОВИМ САДОМ

Для захисту саду від приморозків у господарстві використовують задимлення: місцями – солому, в ярах – димогенератори. Кажуть, найефективніший спосіб – це дощування, однак за умови, що приморозок триватиме 6 і більше годин, на таких площах потрібно дуже багато води.

Першу обробку саду здійснюють рано навесні за середньої температури близько +5 °С. Використовують мідьвмісні препарати і мінеральну оливу, яка ефективно бореться із зимуючими стадіями шкідників на молодих деревах. Коли деревина горіха ще не визріла, її може сильно пошкодити цикада, що загальмує розвиток саджанців. Також можуть дошкуляти молі й особливо плодожерка, з якими борються обприскуванням. Обробляють сади й від марсонії та бактеріозу – найбільш шкодочинних для горіха хвороб.

Загалом за сезон у горіховому саду проводиться 10–12 обробок, графік – через кожні два тижні. Якщо погода сприятлива для розвитку хвороб, кроплять фунгіцидами з інтервалом у 10 днів. Після плодоношення і збору врожаю сад також потрібно обробляти. Використовуються мідьвмісні препарати й інсектициди від останньої стадії плодожерки, яка дуже травмує саджанці перші 2–3 роки.

Читайте також:
Інноваційні підходи до довготривалого забезпечення садів мигдалю вологою і поживними речовинами

ПРАВИЛЬНЕ ЖИВЛЕННЯ ТА ОБРІЗУВАННЯ – ЗАПОРУКА ГАРНИХ ВРОЖАЇВ У МАЙБУТНЬОМУ

Живлення проводять кореневе (внесення добрив через систему фертигації) і позакореневе (бакові суміші при обприскуванні). По листу агрономи застосовують англійські препарати серії Омекс із великим спектром дії, що поділені на групи та призначені в різні періоди вегетації рослин. З весни й до середини літа живлення молодих саджанців спрямоване на вигін пагона, також навесні вносять гумати. З другої половини літа і в перший місяць осені сад 2–4 рази обробляють калійними препаратами, які сприяють визріванню деревини.

Відповідальний етап догляду за молодим горішником – обрізування. У господарстві його починають проводити наприкінці лютого, процес займає півтора місяця. Формують дерева методом поліпшеної ярусної крони під механічний збір врожаю. Для нього характерне закладання першого ярусу дерева на висоті 1,4 м.

Із каналами збуту в господарстві визначатимуться, коли сад вступить у повне плодоношення. І залежно від попиту та ціни представлятимуть продукцію на українському ринку або виходитимуть на експорт – обсяги й технології господарства це дозволяють.

За матеріалами журналу “Горішник” № 1 (2021)

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *