ФГ «Гадз»: експорт і власна переробка – можливість пережити кризу яблучного сектору*

 ФГ «Гадз»: експорт і власна переробка – можливість пережити кризу яблучного сектору*

*Стаття підготовлена до друку до 24 лютого 2022 року і містить довоєнну інформацію

Незважаючи на те, що історія фермерського господарства «Гадз» із Тернопільщини налічує лише 11 років, компанія завоювала авторитет не лише на українському ринку, а й на міжнародному. Так, яблука, вирощені на Тернопільщині, експортуються до 23 країн світу, а з некондиційної продукції компанія на власному обладнанні виготовляє пюре, соки та сушеню. Саме завдяки експорту та повному циклу виробництва компанії «Гадз» вдалося пережити складний 2021 рік і кризу, яка склалася на яблучному ринку України. Детальніше про здобутки та досягнення минулого року, плани на майбутнє та варіанти виходу з кризи, розповів заступник голови фермерського господарства «Гадз» Олег ГРИЦАК.

ПРО СКЛАДНИЙ 2021-Й: ПІДСУМКИ ТА ЗДОБУТКИ ФГ «ГАДЗ»

Минулий рік ознаменувався для всіх представників яблучного сектору України кризою, яка склалася на ринку. Так, ціна на яблука була (та й досі тримається) критично низькою, через що виробникам доводиться продавати вирощену продукцію нижче собівартості.

 – Минулий рік справді був нелегкий, але при цьому він став дуже інтенсивним і цікавим для нашого господарства, – розповідає заступник голови фермерського господарства «Гадз» Олег ГРИЦАК. – Так, ми втілили в життя два масштабні проєкти. Зокрема, за дуже короткий період часу нам вдалося відкрити та запустити в роботу переробний завод з виробництва плодово-ягідного пюре та соків. У травні 2021 року нам на підприємство доставили з Італії 14 автомобілів з обладнанням, а вже 8 липня ми запустили завод, на якому минулоріч переробили на пюре понад 6 тисяч тонн некондиційного яблука.

Ще один важливий проєкт 2021 року, який реалізували у ФГ «Гадз», – це збільшення площі яблучних насаджень і закладка близько 50 гектарів нового саду. Сад створений з урахуванням новітніх технологій і можливих примх погоди, тому там облаштована сучасна шпалера та протиградова сітка. Все необхідне обладнання та конструкції, а також садивний матеріал підприємство купувало в Італії.

 – Минулого року в розвиток підприємства ми інвестували приблизно 276 мільйонів гривень. Зокрема, понад 15 мільйонів гривень витратили на техніку й обладнання для обробітку саду: устаткування для контурної обрізки, обприскувачі тощо. Більшість придбаного обладнання, зокрема всі основні елементи, іноземного виробництва, але частину купили й в українських виробників, – зазначає Олег Грицак.

Сортовий склад яблук для нового саду обирався відповідно до попиту на ринку, тому там висадили такі сорти як Гала та Гала Дарк Барон.

– Ми зробили ставку на Галу, яка користується попитом на іноземних ринках. Тому надалі в нових садах і у випадку заміни старих насаджень будемо висаджувати саме цей сорт, а також групу сортів Ред Делішес, – розповідає керівник підприємства.

ЯБЛУЧНА КРИЗА-2021: ЯКІ ВАРІАНТИ ЇЇ ВИРІШЕННЯ?

Минулого року врожай яблук був досить великим майже у всіх виробників, і через перенасичення ринку ціна на продукцію стала критично низькою. Багато виробників, реалізовуючи яблука, навіть не покривають витрат на їх виробництво.

– Ситуація на внутрішньому яблучному ринку зараз справді непроста. Практично всі складові аграрного бізнесу за останні 5 років подорожчали в декілька разів: і дизпаливо, і техніка, і засоби захисту рослин, і мінеральні добрива… А ціна на яблука не те що не росте, вона, на жаль, знижується, – нарікає Олег Грицак. – Зокрема, зараз закінчуються такі тендери від торгових мереж, у яких ціна на яблука навіть на 1–2 гривні нижче собівартості! Тому продавати так яблука немає ніякого економічного сенсу.

Минулого року з садів загальною площею понад 600 гектарів у господарстві зібрали більше 25 тисяч тонн яблук, більшість з яких відправили на експорт. За словами Олега Грицака, з 2016 року підприємство експортно орієнтоване, тому більшість яблук у 2021 році компанія продала саме на міжнародних ринках, завдяки чому вдалося втримати збалансовану ціну.

– Незважаючи на перевиробництво яблук в Україні, ми продовжуємо співпрацювати з усіма міжнародними партнерами, з якими була налагоджена робота у 2021 році. Окрім того, нам навіть вдалося розширити географію експорту та вийти на ринки африканського континенту, зокрема у Кенію та Сомалі. Загалом за останні 5 років ми експортували яблука у 23 країни світу, – зазначає керівник компанії «Гадз». – Наразі ж маємо вже підписані попередні контракти і з Саудівською Аравією, і з Об’єднаними Арабськими Еміратами, і з Катаром.

За словами Олега Грицака, така складна ситуація спостерігається не лише в Україні, а й у Польщі та інших європейських країнах. Але керівництво тих країн пішло назустріч садівникам і скасувало ставку ПДВ, аби хоча б якось підтримати галузь садівництва, яка генерує найбільше робочих місць.

– Вважаю, що в Україні на продукти харчування потрібно встановити якщо не нульову ставку ПДВ, як у Польщі, то зробити хоча б так, як у всьому світі, де податкова ставка на таку групу товарів утричі менша. Крім того, щоб вийти з кризи, яка трапилася на українському ринку яблук, на мою думку, потрібно збільшувати програми держпідтримки з садівництва та запустити програму страхування агроризиків. Натомість вітчизняним виробникам треба орієнтуватися тільки на якісний сортовий склад своїх садів і саджати тільки ті сорти, які користуються попитом. Окрім того, надзвичайно важливо намагатися якомога більше кооперуватися та допомагати колегам виконати іноземні контракти, – вважає керівник підприємства.

ВЛАСНА ПЕРЕРОБКА ТА СТВОРЕННЯ ПРОДУКТІВ З ДОДАНОЮ ВАРТІСТЮ

На фермерському господарстві «Гадз» налагоджений повний цикл виробництва, адже з некондиційного яблука, непридатного для реалізації, підприємство на власних потужностях виготовляє соки та пюре, а також сушену продукцію – яблучні чіпси та компотно-узварну суміш.

– Ми поки що нові гравці на ринку фруктового пюре, тому експортом цієї продукції до низки країн світу поділитися поки що не можемо. Але ми вже відправили перші експортні партії пюре до Нової Зеландії та Монголії, а також наразі ведуться переговори із США та Нідерландами. Ми намагаємося налагодити співпрацю і з українськими підприємствами, тому вже підписали контракт з вітчизняним виробником соків з іноземними інвестиціями – компанією PepsiCо (ТМ «Сандора»). Крім того, працюємо і з дрібними українськими виробниками пастили, кондитерських виробів і соків, – розповідає Олег Грицак.

Також ФГ «Гадз» вирішило розвивати такий напрям переробки, як виготовлення сушеної продукції з некондиційного яблука, непридатного для реалізації у свіжому вигляді.

– Ми впевнені, що зробили правильний крок, розпочавши виготовлення такої продукції, незважаючи на те, що культури споживання фруктових чіпсів у в Україні поки що немає. Але ми віримо в те, що світова тенденція до споживання продуктів здорового харчування розвиватиметься і в Україні. Зокрема, ми будемо пробувати реалізовувати яблучні чіпси у спортзалах, клієнти яких дуже позитивно відгукуються про цей продукт, – зазначає керівник підприємства. – Для реалізації цієї продукції ми наразі співпрацюємо з дистриб’юторами, які займаються її розповсюдженням переважно у західному регіоні України – Львівській, Рівненській, Тернопільській, Волинській та Івано-Франківській областях. Крім того, такі яблучні чіпси можна замовити і в нас на сайті, а також на найбільших інтернет-майданчиках.

Аби продукція компанії «Гадз» була присутня на всій території України, підприємство наразі проводить переговори з найбільшими українськими торговими мережами.

– Так, на стадії завершення перебуває обговорення співпраці з мережею Novus і ми вже навіть підписали договір. Також проводимо переговори з мережами «Фора» та «Сільпо». Загалом можливості співпраці обговорюємо з кожною українською мережею, але деякі з них висловлюють бажання щодо їхніх private label, тому, можливо, ми будемо сушити продукцію для них та їхніх приватних торгових марок, – ділиться планами на майбутнє Олег Грицак.

ПЛАНИ НА 2022 РІК: А ДАЛІ – ТІЛЬКИ БІЛЬШЕ!

Складний 2021-й і ситуація, яка склалася на ринку, аж ніяк не вплинула на плани фермерського господарства «Гадз» на наступний рік. Олег Грицак зізнається, що планів не менше, ніж було у 2021 році, але все залежить передусім від ситуації в Україні та чи буде можливість реалізувати все заплановане.

– Цьогоріч плани в нас досить амбітні. Перш за все плануємо висадити ще 50 гектарів нового саду, де будуть рости сорти Ред Делішес і Гала, – зазначає керівник підприємства. – Крім того, оновлення чекає і лінія з виготовлення соків і пюре. Так, наразі вона працює у форматі В2В, тобто ми виготовляємо соки та пюре з розливом від 3 до 200 літрів у bagin-box переважно для подальшої переробки на заводах з виробництва кондитерських виробів чи соків. Тому плануємо встановити лінію В2С, з допомогою якої зможемо фасувати продукцію для полиць з дитячим харчуванням. Наразі ми ведемо переговори про поставку обладнання на цей рік: контракти будуть укладені, але терміни виготовлення обладнання, мабуть, не дозволять отримати його цього року. Також плануємо цього року все ж таки модернізувати наявну лінію та додати можливість переробки не лише фруктів і ягід, а ще й овочів, зокрема моркви та буряка, які потрібні для виготовлення дитячого харчування. Будемо випускати цю продукцію під нашою торговою маркою, але за потреби виготовлятимемо і під приватними торговими марками інших компаній.

Враховуючи, що з кожним роком яблуневі сади ФГ «Гадз» дорослішають і збільшують свою врожайність, у підприємства виникла потреба збільшити фруктосховище. Зараз воно розраховане на 16 тисяч тонн яблук, але вже два роки поспіль господарство збирає понад 25 тисяч тонн врожаю. Тому в планах компанії – будівництво ще однієї черги фруктосховища на 6,5 тисяч тонн яблук. Окрім того, на підприємстві планують встановити ще одну сортувальну лінію.

– Хочемо ми того чи ні, але ми змушені це робити. Тому що врожайність садів з кожним роком зростає, тому нам необхідне додаткове місце для зберігання продукції. Тим паче політика нашого підприємства полягає в тому, щоб продавати яблука впродовж цілого року. Цього хочуть і мережі торгові, коли укладають контракти з виробниками, – реалізовувати яблука безперервно від урожаю до урожаю, – зазначає Олег Грицак. – Словом, планів у нас дуже багато – приблизно на 300 мільйонів гривень, але, на жаль, не все залежить від нас. Лише ситуація в країні покаже, чи зможемо ми ці плани реалізувати.

Оксана МАРЧУК

Більше матеріалів читайте у друкованому журналі «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації», який зараз у вільному доступі. Ви також можете безкоштовно завантажити журнал у форматі PDF.

Для замовлення реклами, новин, статей на сайти та в журнали «Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» звертайтеся: Лора Товкач+38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Читайте також: Економічна формула догляду за садом

ТОВ «Федорівське» робить ставку на експорт

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *