Зимостійкість черешні залежно від типу вегетативної підщепи

 Зимостійкість черешні залежно від типу вегетативної підщепи

Черешня – поширена кісточкова культура зі щорічним плодоношенням. Згідно з даними провідного науковця України О. А. Кіщак, Україна є одним із лідерів виробників плодів черешні у світі. За даними ФАО, вона перебуває на десятому місці з обсягом виробництва 72,8 тис. т, що становить 3,3% від загального обсягу світового виробництва (2,19 млн т), а частка площі її плодоносних насаджень у світі – 3,1%, або 12,5 тис. га. Для забезпечення внутрішньої потреби згідно з науково обґрунтованою нормою річного споживання плодів череші (2 кг) слід довести їхнє виробництво до 92,8 тис. т.

Фундаментальний фактор успішного вирощування черешні – підбір типу підщепи, оскільки від неї залежать такі фактори, як довговічність, швидкоплідність, зимо- і посухостійкість, а також товарна якість плодів. У садівництві переважають насадження черешні, щеплені на сіянцях сильнорослих підщеп. Провідними сіянцевими підщепами черешні у світі та Україні є черешня дика (Cerasus avium L.), вишня магалебська (Cerasus mahaleb L.) та сіянці культурних сортів черешні й вишні.

Упродовж декількох десятиріч основна увага як вітчизняних, так і зарубіжних дослідників зосереджена на проблемі підбору слаборослих вегетативно розмножуваних підщеп для черешні. У країнах Західної Європи постійно відбувається активний підбір і селекція слаборослих підщеп для черешні. Її вирощування ведеться на високому економічному рівні в Німеччині, Бельгії, Сполучених Штатах Америки, Франції, Чехії.

Читайте також:
Обрізка яблуні – це мистецтво! Рекомендації Advice&Consulting, які допоможуть досягнути хороших результатів

У Німеччині відомі підщепи серії Гізела, які отримані від схрещування двох окремих видів – Prunus cerasus х Prunus mescens. Гізела найбільш популярна з вегетативних підщеп, оскільки суттєво знижує силу росту дерев. Завдяки селекційній програмі Гіссенської дослідної станції на початку 80-х років минулого століття була представлена велика група підщеп цього типу черешні, з якої найбільш вдалими за комплексом показників вважають Гізелу-5 та Гізелу-6.

За даними авторів, ці підщепи знижують силу росту дерев черешні на 55 і 42% відповідно, порівняно з клоном черешні дикої F.12/1. Підщепи цього типу також забезпечують добре зростання компонентів у місці щеплення і добрі кути відходження скелетних гілок у кроні плодового дерева, не дають кореневої порослі, відносно стійкі до вірусних хвороб, що уражують насадження черешні – вірусу сливової карликовості та вірусу некротичного гниття. Проте Гізела-5 – це одна з популярних підщеп черешні, якій властива недостатня якірність кореневої системи, тому в інтенсивних насадженнях, які мають подібні до веретена форми крони, рекомендуються опори.

Досить поширена в черешневих садах також вегетативна підщепа Колт (C. avium x C. pseudocerasus). Цю клонову підщепу отримано селекційним шляхом на Іст-Моллінгській дослідній станції у 1970-х роках. Вона набула великої популярності в плодових розсадниках через простоту вегетативного розмноження. У Північній Європі, де почалося її впровадження, Колт був віднесений до середньорослої підщепи, яка знижує силу росту дерев у середньому на 30%, порівнюючи з черешнею дикою.

Читайте також:
Українська якісна черешня європейського зразка. Досвід Уманської фруктової компанії

Колт вважається придатною підщепою для регіонів із важкими, помірно вологими ґрунтами, які недостатньо аеруються, добре підходить для повторних насаджень черешні, проте вона невдала для сухих або карбонатних ґрунтів. Основною проблемою, яка заважає комерційному поширенню підщепи, є її схильність до ураження корончастим галом і бактеріальним раком, утворення кореневої порослі, недостатня зимо-, морозо- та посухостійкість кореневої системи дерев у розсаднику і молодих садах, а також випадки несумісності з певними сортами черешні.

У насадженнях черешні в Україні також використовується підщепа ВСЛ-2, яка в англомовній літературі більш відома як Krymsk 5 – середньоросла клонова підщепа черешні. Американські та польські дослідники зазначають, що підщепа подібна за силою росту до Гізели-6 (знижує силу росту дерев на 30–40%, якщо порівнювати з F 12/1), хоча дещо поступається їй за скороплідністю і врожайністю.

ВСЛ-2 добре придатна до широкого діапазону ґрунтів та краще за черешню дику переносить важкі ґрунти. При цьому вона більш посухостійка, краще реагує на високе залягання ґрунтових вод, має добру якірність і незначну кількість кореневої порослі. Морозостійкість коренів ВСЛ-2 – на рівні мінус 12 °С. До переліку переваг підщепи варто віднести можливість її розмноження напівздерев’янілими чи зеленими живцями без використання культиваційних споруд зі штучним туманом, що неможливо для більшості клонових підщеп черешні. ВСЛ-2 гіперчутлива до основних вірусних хвороб, що можна розцінювати як недолік через зниження приживлюваності вічок у разі розмноження в розсаднику та враховувати як перевагу, оскільки це значно знижує ризик закладання саду низькоякісним нездоровим садивним матеріалом.

В. В. ЗАМОРСЬКИЙ, доктор с.-г. наук, професор
І. Л. ЗАМОРСЬКА, доктор технічних наук, професорУманський національний університет садівництва

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *