Надійне охолодження фруктів і овочів як запорука стабільної якості

 Надійне охолодження фруктів і овочів як запорука стабільної якості

або Як компанія «МАС Сістемз» допомагає виробникам стати максимально конкурентоспроможними

Ринок свіжої плодоовочевої продукції диктує виробникам певні вимоги, основна з яких – висока якість товару. Зберегти її, а також збільшити термін придатності фруктів, овочів і ягід допомагає якісне холодильне обладнання та сучасні технології. Завдяки цьому компанії здобувають конкурентні переваги, а також роблять період реалізації продукції максимально тривалим, що дозволяє їм бути присутніми на ринку навіть тоді, коли інші виробники свою продукцію вже давно реалізували. Досягнути цих цілей підприємствам агропромислового сектору допомагає польсько-українська виробничо-інжинірингова компанія «МАС Сістемз», яка є безпосередньо виробником холодильного та технологічного обладнання і реалізує різноманітні проєкти для інтенсивного охолодження та довгострокового зберігання фруктів, овочів і ягід.

«МАС Сістемз» – це польсько-українська виробничо-інжинірингова компанія, яка працює в Україні з 2001 року. Підприємство спеціалізується на реалізації комп-лексних проєктів «під ключ» у галузях промислового холодопостачання, вентиляції, кліматизації, енергозбереження та автоматизації. Компанія супроводжує весь процес впровадження проєктів від стадії проєктування, до монтажу та введення обладнання в експлуатацію. Однією з перспективних розробок є обладнання для інтенсивного охолодження плодоовочевої продукції крижаною водою – гідрокулери.

ОХОЛОДЖЕННЯ ПРОДУКЦІЇ З ДОПОМОГОЮ ГІДРОКУЛЕРІВ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

Діяльність компанії «МАС Сістемз» зосереджена на проєктуванні, виготовленні, монтажі та запуску систем інтенсивного охолодження/заморожування і довготривалого зберігання фруктів, овочів і ягід. За свою 21-річну історію підприємство реалізувало більше ніж 100 проєктів локальних і централізованих систем холодопостачання, безпосереднього та непрямого охолодження, а також комплектного обладнання власного виробництва для створення регульованого газового середовища у сховищах за технологією контрольованої атмосфери чи ультранизького вмісту кисню.

«МАС Сістемз» пропонує представникам агропромислового сектору гідрокулери для охолодження плодоовочевої продукції крижаною водою, системи інтенсивного охолодження (повітряний прекулінг) для комплексів з охолодження/заморожування та зберігання плодово-ягідної продукції, системи активної вентиляції та холодопостачання для сушки, лікування, охолодження та довгострокового зберігання картоплі, цибулі, часнику, моркви, буряка й інших овочів, а також комплексні системи автоматизації, моніторингу й управління фрукто- й овочесховищами з віддаленим вебдоступом, на які компанія «МАС Сістемз» у 2020 році отримала патент.

– Відмінність застосування гідрокулерів від традиційних методів охолодження полягає в тому, що в такому випадку охолодження плодоовочевої продукції відбувається завдяки контакту продуктів з крижаною водою. Натомість при традиційному методі охолодження в холодильних камерах плоди охолоджуються завдяки обдуванню холодним повітрям, температура якого коливається в межах від 0 до 8 °С, – розповідають у компанії «МАС Сістемз».

ПРОЦЕС ОХОЛОДЖЕННЯ З ДОПОМОГОЮ ГІДРОКУЛЕРІВ

Перед охолодженням урожай фруктів чи овочів збирають у полі чи саду в пластикові перфоровані ящики, в яких вони транспортуються в місце передпродажної підготовки.

Після розвантаження та вагового контролю плодово-овочеву продукцію завантажують у гідрокулер та охолоджують. Тривалість цього процесу залежить від типу гідрокулерів: при використанні конвеєрного обладнання охолодження триває від 7 до 60 хвилин, а при застосуванні палетного – 50–70 хвилин.

– Перед початком роботи холодильна система утворює лід на нержавіючих трубах занурювального випарника, що дозволяє акумулювати великий запас льоду та забезпечити стабільну температуру крижаної води в діапазоні 0,5–2 °С упродовж усього процесу охолодження. Під час роботи холодильна система теж працює та підтримує потрібну температуру крижаної води або за потреби додатково утворює лід. У процесі охолодження циркуляційний насос подає крижану воду, яка, немов водоспад, зрошує продукцію на палетах чи конвеєрі. Після закінчення охолодження або на виході з конвеєрного гідрокулера охолоджена продукція має температуру 2– 4 °С і відстоюється, щоб з неї стекли залишки крижаної води. Потім вона подається на лінію сортування, калібрування й упаковки, а після цього – у холодильну чи морозильну камеру для подальшого зберігання або заморожування, – розповідають представники компанії «МАС Сістемз».

Важливо, що перед охолодженням продукція не потребує підготовки, адже, крім охолодження, гідрокулери також частково виконують функції попереднього миття, видаляють пил, бруд і залишки засобів захисту рослин. Але водночас виробникам варто уникати потрапляння в гідрокулер плодів, які булі механічно пошкоджені або на яких наявні сліди бактеріальних хвороб, гнилі тощо, аби ці захворювання не поширилися на здорові та якісні плоди.

– Важливо розуміти, що гідрокулери можна використовувати тільки для продуктів, які нечутливі до змочування. Як правило, гідрокулінг використовується для охолодження черешні, вишні, сливи, персика, нектарини, моркви, артишоку, спаржі, броколі, брюссельської та цвітної капусти, селери, огірка, баклажана, цибулі, петрушки, гороху, гранату, шпинату, солодкої кукурудзи, зелені та салату, – кажуть у «МАС Сістемз».

ОХОЛОДЖЕННЯ ГІДРОКУЛІНГОМ: У ЧОМУ ПЕРЕВАГИ?

Основна перевага використання гідрокулерів, якщо порівнювати з традиційними методами, полягає в тому, що завдяки застосуванню крижаної води з температурою 0,5–2 °С охолодження овочів і плодово-ягідної продукції відбувається набагато швидше. Приміром, у гідрокулерах час охолодження плоду або партії товару, температура якого сягає 30 °С, становить від 7 до 60 хвилин, залежно від типу гідрокулера, а також розміру та маси плодів. Натомість у традиційних холодильних камерах цей процес триває від 3 до 24 годин.

Швидке шокове охолодження продукції дозволяє значно зменшити швидкість протікання фізико-хімічних процесів у плодах, призупинити процес дозрівання та, як наслідок, значно продовжити терміни зберігання плодоовочевої продукції.

Окрім того, при такому методі охолодження відсутні втрати товарної ваги плодів. Натомість при традиційному методі охолодження (в холодильних камерах) втрати ваги однієї партії можуть досягати від 3 до 7 %.

При використанні гідрокулерів на підприємствах з шокового заморожування овочів, фруктів і ягід завдяки попередньому охолодженню таким методом продукції, яка має початкову температуру 25–35 °С, до 2–6 °С можна значно збільшити продуктивність тунелів шокового заморожування – на 20–25 %.

– Також варто звернути увагу на те, що завдяки збільшенню терміну зберігання продукції та за дотримання всіх умов «холодного ланцюга» виробники отримують додатковий час не лише для транспортування продукції на значні відстані, а й для реалізації овочів, ягід і фруктів в преміальній якості та за кращою ціною. Для свіжих продуктів застосування гідрокулерів – це «білет на експорт». Навіть якщо виробник має продукцію преміальної якості, продати її великими партіями на експорт за привабливими цінами без гідрокулінгу неможливо. Одна з загальних і жорстких умов імпортера – це наявність та використання технології гідрокулінгу та комплексу холодильних камер для зберігання, сортування, пакування й експедиції продукції.

НАЙКРАЩА РЕКЛАМА – УСПІШНО РЕАЛІЗОВАНІ ПРОЄКТИ

– Наша компанія пропонує гідрокулери власного виробництва. Інженери виробничо-технічного від- ділу «МАС Сістемз» зібрали найкращий досвід виробників аналогічного обладнання з Європи, Австралії та США, а також додали власні напрацювання та проєктні рішення. Завдяки цьому ми спроєктували декілька модельних лінійок обладнання з широким діапазоном потужності та продуктивності. Маючи власну проєктну групу, та виробничі потужності ми можемо запропонувати виробникам нестандартні рішення та вбудувати гідрокулер у наявний технологічний ланцюг або систему холодопостачання. Приклад такого рішення – конвеєрний гідрокулер для охолодження черешні з продуктивністю 6000 кг/год для компанії «Мелітопольська черешня». Також маємо успішний досвід реалізації охолодження такої чутливої продукції, як спаржа, з продуктивністю 2000 кг/год для компанії «Агрофокус» (ТМ GOURMET), – розповідають у «МАС Сістемз».

Географія реалізованих проєктів компанії «МАС Сістемз» уже давно вийшла за межі України. Так, підприємство успішно налагодило низку співпраць у Грузії. Зокрема в 2021–2022 роках, «МАС Сістемз» встановила системи повітряного прекулінгу та централізованого холодопостачання на декількох грузинських підприємствах. Це регіональні логістичні комплекси з охолодження, зберігання, сортування/пакування плодово-ягідної продукції. Одне з них – це фермерське господарство Blue Bird Berries.

– На площі 15 гектарів у нас ростуть різні сорти лохини: Легасі, Світхарт, Ханна Чойс і Бонус. Вирощуємо ягоди як у відкритому ґрунті, так і в теплицях, – розповідає засновник ФГ Blue Bird Berries Леван БОЛКВАДЗЕ. – Коли ми встановлювали сортувальну лінію для лохини, польська фірма, яка виконувала проєкт, порадила нам компанію «МАС Сістемз» для встановлення холодильної системи. В результаті вони розробили нам проєкт холодильного обладнання та встановили його. Коли ми вирішили охолоджувати лохину, то прагнули знайти стабільного партнера, який розуміє технологію процесу, має практичний досвід та буде завжди нас підтримувати у випадку, коли виникнуть проблеми з охолоджувальною системою. І таким партнером стала компанія «МАС Сістемз».

Леван Болквадзе каже, що встановлення всієї холодильної системи тривало приблизно півтора місяця:

– Після виготовлення необхідного обладнання компанія «МАС Сістемз» не мала змоги вчасно відправити його в Грузію, адже в Україні почалася війна. Але потім підприємство вирішило всі проблеми та, незважаючи на війну, відвантажило весь комплект обладнання та відрядило своїх фахівців для монтажу устаткування. До сезону ми були вже готові з працюючим комплексом та системою холодопостачання.

На господарстві Blue Bird Berries встановлені дві камери повітряного прекулінгу, обсяг кожної з яких становить 1,5–2 тонни. До них ягоди потрапляють відразу з поля та перебувають там 1–1,5 години. Після цього лохина потрапляє на сортувальну лінію.

– Ми охолоджуємо всі без винятку ягоди, щоб продовжити термін їхнього зберігання до 4 тижнів. Вирощену продукцію експортуємо в Об’єднані Арабські Емірати, Катар тощо, адже ринок лохини в Грузії поки що дуже малий. Цей напрямок ягідництва у нас тільки недавно почав розвиватися, – розповідає засновник ФГ Blue Bird Berries Леван Болквадзе.

Контакти: ТОВ «МАС СІСТЕМЗ», +38 (044) 205 36 37, +38 (050) 387 29 49,

+38 (068) 068 38 23 (Viber/WhatsApp/Telegram),

e-mail: info@mas-ukraine.com.ua, www.facebook.com/MASSystems.Ukraine, www.mas-ukraine.com.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *