Koriel Group: використання вуглекислоти як холодоагенту

 Koriel Group: використання вуглекислоти як холодоагенту

Зекономить ресурси виробника та збереже навколишнє середовище

Заморожування плодоовочевої продукції в Україні розвивається швидкими темпами. Особливо це стосується ягідного сектору, але не зволікають з цим і виробники овочів та фруктів. Адже власні потужності для заморожування та зберігання замороженої продукції дозволяють розширити ринок її збуту, покращити якість та продовжити період реалізації. Але водночас постає інше питання – які технології для заморожування обрати? Детальніше про те, а також про переваги використання вуглекислого газу як холодоагенту проєкту «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» розповів технічний директор компанії Koriel Group Ігор КОРНІЄНКО.

ЧИМ УНІКАЛЬНІ РІШЕННЯ ВІД KORIEL GROUP?

Основний напрямок роботи компанії Koriel Group, діяльність якої розпочалася 2016 року, – виробництво промислово-холодильного обладнання.

– Із початку своєї діяльності ми почали будувати заводи з заморожування ягід і фруктів. Маючи досвід роботи в холодильній справі, ми встановлювали тунелі шокового заморожування. Обладнання для них постачали колеги з Польщі, а ми натомість виготовляли компресорні станції до тунелів. Відтоді ми побудували 5 великих заводів на заході України, – розповідає Ігор Корнієнко.

Компанія Koriel Group не лише будує заводи із заморожування ягід, а й має клієнтів і в інших галузях. Зокрема, співпрацює з «Білоцерківським молочним комбінатом», а на олійно-екстракційних заводах встановлювала чілери для виморожування олії. Окрім того, ще один постійний клієнт підприємства – «Уманський тепличний комбінат».

– У нас були реалізовані проєкти навіть у поліграфії. Зокрема, ми облаштовували систему охолодження води, яку потім подавали на друкарські машини, – каже керівник компанії. – Але впродовж останніх 3 років ми успішно впроваджуємо нові технології в холодильній сфері, зокрема йдеться про використання вуглекислого газу як холодоагенту. В Європі процес переходу на вуглекислоту розпочався раніше – приблизно 10 років тому, а в Україні лише нещодавно з’явилися перші клієнти, які забажали перейти на екологічний холодоагент. Завдяки використанню вуглекислого газу вдається зменшити споживання електроенергії та, відповідно, знизити собівартість продукції. До того ж фреони стають дорожчими, а ціна на вуглекислоту залишається стабільною. Так, її вартість у 20 разів нижча, ніж фреон.

За словами Ігоря Корнієнка, компаній в Україні, які використовують таку технологію для заморожування та зберігання продукції, можна перерахувати на пальцях однієї руки: один об’єкт, який побудувала компанія Koriel Group, а також ще кілька підприємств, які, однак, оснащені імпортним обладнанням.

– Щоб максимально спонукати клієнтів до використання технології вуглекислого газу, треба спілкуватися з ними та пояснювати їм переваги. Так, не буду заперечувати, що сама станція на вуглекислоті дорожча, ніж фреонова, приблизно на 20 %. Але натомість зменшення витрат на електроенергію швидко окупає ці витрати. Окрім того, така технологія екологічно безпечна, тобто ми не руйнуємо озоновий шар викидами синтетичних газів – фреонів, адже вуглекислота – це природній газ, який видобувають методом абсорбції з викидів димових газів при спалюванні палива, найчастіше на теплових електростанціях, і тому при витоках вуглекислоти з холодильного контуру немає негативного впливу на навколишнє середовище, – розповідає керівник підприємства.

За словами Ігоря Корнієнка, є ще один природній холодоагент – аміак, але його використання потребує додаткових капітальних вкладень і більшої кількості працівників, які повинні слідкувати за роботою такого обладнання, оскільки аміак горючий і вибухонебезпечний.

– Тому, якщо потужності підприємства дуже великі, то доводиться використовувати аміак, а для невеликих компаній, які заморожують до 5 тонн продукції за годину, можна обрати і технологію вуглекислого газу, – каже технічний директор Koriel Group.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ТЕХНОЛОГІЮ

Ігор Корнієнко розповідає, що в Україні підприємства, які встановлюють тунелі шокового заморожування та, відповідно, холодильні машини від Koriel Group, в основному працюють із ягодами.

– В Україні переважно заморожують ягоди – як дикорослі, так і культивовані. В основному це малина та суниця садова, – розповідає Ігор Корнієнко. – Основу технологічного процесу заморожування ягід становить тунель шокового заморожування. Швидкість заморожування при такій технології досягає 10–12 хвилин для малини та 15 хвилин для суниці садової. Відповідно, при швидкому заморожування якість продукції набагато вища, а при розморожуванні такий продукт не втрачає форму. Окрім того, при заморожуванні в таких тунелях практично не втрачається вага продукції, що значною мірою впливає на її собівартість.

Сам тунель шокового заморожування не може працювати без холодильної машини, тому спеціалізація компанії Koriel Group полягає в тому, щоб розробити холодильну компресорну станцію, яка забезпечить цей тунель максимальною продуктивністю. Водночас важливо, щоб споживання електроенергії в процесі заморожування було мінімальним.

– Ми завжди звертаємо увагу наших клієнтів на те, що потрібно мінімізувати витрати електроенергії. Це особливо актуально, коли тарифи на електроенергію стрімко підіймаються або ж трансформаторні підстанції на об’єктах не мають достатніх ресурсів, щоб підключити потужну холодильну станцію, – каже Ігор Корнієнко. – Тому одна з переваг використання вуглекислого газу порівняно з фреонами полягає в тому, що в літній період ми можемо зменшити споживання електроенергії до 10 %, а на великих підприємствах це може зекономити і до 5 тисяч євро у місяць.

НАЙКРАЩА РЕКЛАМА – УСПІШНІ ПРОЄКТИ

Пілотним для компанії Koriel Group був проєкт із будівництва в Чехії складів зі зберігання замороженої продукції місткістю 1600 тонн в м. Брунталь для компанії SOLEX AGRO s.r.o.

– Це була, мабуть, найуспішніша для нас холодильна установка на вуглекислоті. Це був наш перший проєкт, на якому ми вчилися, здобували досвід і опановували новий для себе газ. Вона була вдало запущена та працює вже упродовж 3 років. На основі отриманого досвіду, як функціонує вуглекислота, ми вже маємо нові задумки та підходи для реалізації подальших проєктів, – розповідає Ігор Корнієнко.

Наступний проєкт був і наступним кроком для розвитку компанії Koriel Group, адже він передбачав більшу потужність та серйозніші вимоги. Зокрема, йдеться про тунель шокового заморожування на підприємстві з переробки свіжої ягоди ТОВ «Галфрост», розташованому у місті Жовква Львівської області.

– Нам треба було забезпечити максимальну потужність устаткування – 3 тонни продукції на годину. Станція працювала на 100 % упродовж 20 годин поспіль, зупиняючись лише на розморожування для миття обладнання, – пригадує Ігор Корнієнко.

Компанія Koriel Group впроваджує комплексні рішення для компаній з заморожування та зберігання продукції, але водночас кожен проєкт – це індивідуальне замовлення та персональна розробка з урахуванням побажань клієнтів, а також з використанням найновіших сучасних технологій, які є у світі.

– Наразі у нас з’явилися навіть проєкти з розробки теплових насосів для технологічного нагріву виробництва підприємств та для торгових центрів. Ці насоси також будуть працювати на вуглекислоті та даватимуть людям тепло для опалення приміщень і нагріву води, тим самим дозволяючи відмовитися від газу, – каже технічний директор підприємства.

ТЕХНОЛОГІЯ ВУГЛЕКИСЛОТИ ДЛЯ ОВОЧІВНИЦТВА

Враховуючи ситуацію, яка цьогоріч склалася в Україні (коли територія південних регіонів, де вирощували велику кількість овочів, перебуває в тимчасовій окупації або в зоні бойових дій), низка підприємств додали або планують додати до асортименту культур і овочі. Тому використання технології вуглекислоти для заморожування такої продукції стає все більш актуальною.

– Минулого року південь України, наша житниця овочів, давала багато запитів щодо такого обладнання. І цього року повинні були стартувати три проєкти з заморожування моркви, буряка, кольорової капусти, кукурудзи, гороху тощо, причому досить великих потужностей. І в людей були кошти для реалізації таких масштабних проєктів! Але, на жаль, війна змінила плани, і наразі вони поки що під питанням, – розповідає Ігор Корнієнко.

СПІВПРАЦЯ І ПІДТРИМКА КЛІЄНТІВ

На першому етапі співпраці, коли розглядається новий проєкт і проводяться розрахунки, представники компанії Koriel Group інформують клієнтів, що найкращий спосіб експлуатувати обладнання та контролювати його роботу – це встановити віддалені системи моніторингу та диспетчеризації.

– Водночас ми зобов’язуємося надавати технічну підтримку нашим клієнтам після запуску обладнання, контролювати його роботу, а також проводити діагностику та сервіс. І робити це ефективно ми можемо тоді, коли маємо в записі показники роботи цього устаткування, – каже керівник підприємства.

Тобто компанія Koriel Group надає весь комплекс робіт з обслуговування та ремонту обладнання і надання технічної підтримки.

– Тому експлуатувати таке обладнання зовсім не складно, особливо якщо є системи диспетчеризації віддаленого контролю, коли наш інженер в офісі спостерігає за роботою обладнання. І якщо виникає помилка, він віддалено може надати допомогу та сказати, що потрібно зробити, – підсумовує Ігор Корнієнко.

Контакти: Корнієнко Олена Олексіївна, +38 (096) 625-80-89, kelenakiev@gmail.com

Корнієнко Ігор Васильович, +38 (096) 625-80-82, i0966258092@gmail.com

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *