Руйнація міфу про прибутковість переробки горіхів

 Руйнація міфу про прибутковість переробки горіхів

В Україні почали масово закладати насадження волоського горіха з огляду на високу ціну його плодів. Уже не треба доводити, що бізнес на горіхах у нашій країні – прибутковий і перспективний. Однак можливості горіхового бізнесу набагато ширші, не обмежені лише садом. Перспективна і, наразі, вільна ніша – саме переробка горіхів, яка дозволяє диверсифікувати виробництво, створювати додану вартість, задовольняти потреби внутрішнього ринку й заробляти на експорті. Від асортименту, запропонованого виробником на ринку, залежать і його бізнесові можливості, впевнені в компанії Orehovod.

Засновник компанії Orehovod Андрій ЛАПА в рамках науково-практичної конференції «Всеукраїнський Горіховий форум 2021», проведеної на початку вересня у конференц-холі «Ірпінь», розповів, на що варто звернути увагу тим, хто планує зайнятися чи вже займається переробкою горіха.

Читайте також:
Італійський фундук на українському Закарпатті. Як збирають перші врожаї господарства, що вирощують фундук

За даними статистики, споживання горіха в Європі втричі перевищує споживання його в Україні. Тож наші виробники не лише мають готові ринки збуту (європейський, азійський), а й можуть розширювати внутрішній завдяки поширенню культури споживання. Швидкий ритм життя формує звичку споживання снеків «на ходу», однак дуже корисних та здорових. І споживач добре знає, що саме горіхи – це джерело клітковини, вітамінів, поживних речовин, білків і омега-3 жирних кислот, корисних в усіх аспектах.

Безсумнівно, переробка горіхів має величезний потенціал для українських виробників. Але з якими викликами вони стикаються, започатковуючи переробку горіхів на виробництві? Ви знали, що 90% нових переробників продукції стають банкрутами після першого сезону? Чому так?

Переробка горіхів – дуже копітка й довготривала праця. Дослідження свідчать, що близько 33% впливу на прийняття рішення торговими мережами щодо партнерства з виробником займає якість продукту. Тож він має пропонувати кінцевому споживачеві горіхи і продукти переробки найкращої якості. Йдеться не лише про вигляд, смак і лежкість. Якість стосується всіх етапів технологічних процесів під час сортування та пакування, зберігання і постачання кінцевому споживачеві.

За словами експерта, чимало виробників починає переробку горіха із закупівлі продукції. В основному – від населення. Але такий горіх – не завжди хорошої якості, може бути торішнім, з пошкодженнями, малим виходом цілого ядра та різним його кольором. Відтак, переробник буде втрачати прибуток на продукції.

Читайте також:
Основи створення і запилення горіхового саду

З високоякісної сировини переробники намагаються отримати якомога більшу частку цілого ядра, яке має найбільшу вартість на ринку. Але врожай, отриманий від населення, не може гарантувати підприємцю високий відсоток якості. Горіхи можуть бути причавлені, гнилі, пересушені й так далі. 80% успішних клієнтів нашої компанії, які збирають горіх у населення, працюють на обсяг, а не на цілісність ядра, – констатує Андрій Лапа.

Друга причина, яка може стати на заваді прибутковій перероб-ці горіхів – нестача знань та чесних розрахунків. Андрій Лапа каже, що нині в мережі можна знайти інформацію про методи ведення горіхового бізнесу, зокрема й про переробку врожаю. Але більшість публікацій пишуть люди, котрі не мають великого досвіду в горіховому бізнесі.

– Навіть опубліковані дані – приблизні, – каже фахівець. – Ці «казкові» бізнесплани можуть бути далекі від реальності або й підготовлені недобросовісними людьми. Завищені очікування та відсутність правильних і перевірених фактів з боку іншого виробника можуть дуже сильно нашкодити бізнесу.

Галузь горіхівництва в Україні останнім часом набула динамічних темпів зростання, до того ж зростають і обсяги експорту продукції. Однак чимало виробників досі не приділяє належної уваги питанням механізації процесів сортування та переробки врожаю. Здебільшого переважає дещо «аматорський» підхід до цих питань, коли використовується невиправдано велика частка ручної праці або на механізації намагаються суттєво зекономити.

Читайте також:
Волоський горіх: перспектива є!

Розраховувати водночас на повну автоматизацію і високий вихід цілого ядра при переробці промисловим обладнанням неможливо – чим більше операцій проводиться з горіхом на обладнанні, тим менша цілісність ядра. Звичайно, що максимально цілим ядро залишиться після ручної переробки, але сьогоднішня висока оплата ручної роботи нерентабельна при переробці промислових обсягів. Тому підприємства, автоматизуючи виробництво, націлені на обсяги, а не на цілісність ядра при роботі з горіхом від населення.

Крім того, експерт наголошує, що не варто розташовувати підприємство з прийому чи переробки врожаю територіально в містах з дорогою орендою та високою оплатою праці – на ці витрати може піти левова частка бюджету. Капітал надзвичайно важливий для роботи у горіховому бізнесі.

– Нестача оборотних коштів – ще одна проблема такого бізнесу. Бувають випадки, коли власник бізнесу хоче швидше продати товар і реалізує його за нижчою ціною, не дочекавшись вигідних умов, а потім купує такий же товар, але вже дорожче. Або підприємець купує товар у неперевірених постачальників, а значить ризикує грошима. Крім того, чималих витрат бізнес може зазнати тоді, коли на підприємстві неправильно мотивують працівників: якщо оплачуєте роботу за години, вони працюватимуть повільніше. Краще обирати мотивацію за обсяг виконаних робіт, – переконаний Андрій Лапа.

МОЖЛИВОСТІ ТА ВИХОДИ ДЛЯ ЗАРОБІТКУ

Андрій Лапа зауважує, що скупівля чи продаж горіха зі збільшеною доданою вартістю можливі за рахунок калібрування та миття, і радить:

– Розрахунок рентабельності бізнесу треба провести перед його запуском, а не навпаки. Отримавши перелік витрат на переробку навіть десяти кілограмів горіха, ви можете зрозуміти, яких і скільки ресурсів вам буде треба на більші обсяги. Не соромтесь і не бійтеся спілкуватися з колега-ми, однодумцями, обмінюватись досвідом та дізнаватись про помилки інших.

Ще одна прибуткова можливість у горіховій ніші – створення продукції з доданою вартістю. Наприклад, не продавати горіх ядром, а створити власний бренд і продавати нову цікаву продукцію, яка збільшуватиме кінцеву вартість продукції та додасть іміджу компанії.

– Створіть власний бренд, рецепти, продумайте нові способи просування продуктів з волоського горіха: молоко з горіха, снеки – це хороша сировина для сучасних корисних продуктів. Також можна кооперуватися з іншими виробниками для формування більших партій і реалізувати їх на вигідних умовах, – пропонує досвідчений горіхівник.

Контакти:
orehovod.com.ua/
+38 (095) 635 15 09

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *